domowa nutella

Domowa nutella – tylko 3 składniki i nie ma wśród nich cukru!

Kochacie nutellę? Ba, kto nie kocha? Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na taką dawkę cukru i oleju palmowego, za to nie pogardziliby porządną porcją prawdziwych orzechów laskowych. Dlaczego więc nie spróbować zrobić swojej wersji? Ja uznałam, że gra jest warta świeczki i zaczęłam mielić orzechy na potęgę. Tak powstała ona: najlepsza na świecie domowa nutella.

Wiecie, co jest najlepsze w domowej nutelli? To, że na jej smak składają się przede wszystkim prawdziwe orzechy. Kiedy pierwszy raz je zmiksowałam, nie mogłam przestać jeść powstałego w ten sposób masła, jeszcze zanim dodałam pozostałe składniki. Sama masa orzechowa jest tak dobra, że właściwie nie potrzebuje dodatków. Czekolada lub kakao oraz syrop daktylowy tylko dopełniają dzieła.

To, czego na pewno potrzebujecie do zrobienia domowej nutelli, to dobry blender do orzechów. Ja używam przystawki do mielenia do mojego robota kuchennego Bosch MUM 5 i jestem z niej naprawdę zadowolona. Nie mam problemu z mieleniem orzechów, bo Bosch radzi sobie z nimi w kilka minut. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie nasypać zbyt dużo orzechów do do pojemnika. Moja przystawka jest w stanie zmielić je na gładki krem, choć ja lubię zostawić małe, chrupiące kawałeczki orzechów.

Domowa nutella ma również tę przewagę nad tą kupną, że możemy regulować jej słodkość. Jeśli mamy ochotę na słodszą wersję, wystarczy dodać więcej syropu daktylowego. Jeśli w ogóle nie chcecie używać cukru, gorzką czekoladę zamieńcie na kakao i dodajcie mniej syropu. Krem i tak będzie pyszny.

Składniki:

300 g orzechów laskowych
20 g gorzkiej czekolady (im ciemniejsza, tym mniej dodanego cukru), ewentualnie można zamienić na 1 łyżkę kakao
3 łyżki syropu daktylowego (lub więcej do smaku)
Dodatkowo: mocny blender do mielenia twardych składników

Piekarnik rozgrzać do 180⁰. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Rozsypać na niej orzechy i opiekać je przez 10 minut. Po wyjęciu ostudzić, a następnie zawinąć w ściereczkę i potrząsnąć orzechami, by pozbyć się jak największej ilości skórki. Powinna odchodzić bez problemu, jednak nawet jeśli trochę zostanie, nie trzeba się przejmować, bo domowa nutella i tak będzie pyszna.

Orzechy przełożyć do misy blendera i zmiksować na krem. Zajmie to kilka minut, przez co ostrza mogą się nagrzać. Jeśli tak się stanie, należy wyłączyć maszynę i poczekać aż przestygną.

Do orzechów zmiksowanych na oleisty krem dodać kawałki czekolady i zblendować masę ponownie do połączenia składników. Jeśli używacie kakao, tylko wymieszajcie je z masą orzechową, ale nie mielcie masy drugi raz.

Na końcu dodać syrop daktylowy i wymieszać go z masą. Pamiętajcie, by syrop wlać na samym końcu, kiedy orzechy będą dokładnie zmielone na masło, i potem już nie mielić całości. Inaczej masa może zgęstnieć.

Domowa nutella jest gotowa 🙂 Koniecznie dajcie znać, jak Wam wyszła!